دانستنی ها

عکس خبری

صحنه تماشايي دانشجويان معبد شائولين كه در مدرسه تاگو ووشو در شهر دنگفنگ در استان هنان در چين ضمن بازي فوتبال هنرهاي رزمي را نيز نشان مي‌دهد.

برای دیدن ادامه ی عکس ها به ادامه ی مطلب بروید
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۹ساعت 18:41  توسط مهدی  | 

دانستنی هایی از پلنگ ها

پلنگ گوشتخواری است بزرگ که طول بدن آن تا 160 سانتیمتر و گاهی تا 180 سانتیمتر و طول دم تا 110 سانتیمتر و بلندی در ناحیه شانه تا 75 سانتیمتر می‌رسد. بدن دراز و باریک و دستها و پاها قوی و به اندازه متوسط و پنجه‌ها ناخن بزرگ که بطور واضح از دو طرف فشرده شده است. گوشها کوتاه و مدور و بدون موهای بلند انتهایی است. دم دراز و طول آن معمولا از نصف طول بدن بیشتر و ظریف و باریک است. رنگ بدن خالدار و در رنگ سفید زمینه آثاری از زردی یا زرد قرمز یا زرد خاکستری وجود دارد.
 دسته خالهای گل مانند در همه جا در روی بدن و دم و دستها و یا پرکنده شده است. در عقب و وسط پشت بدن بعضی خالها دنبال هم قرار گرفته و به صورت نوار نمایان می‌شوند. جمجمه خیلی بزرگ و دراز و نسبتا باریک است. ناحیه پیشانی تقریبا مسطح است و در وسط آن فرو رفتگی طولی وجود دارد. پهنای جمجمه
در بالای دندانهای نیش خیلی بیشتر از پهنا در عقب زایده‌های پس حدقه‌ای است. استخوانهای بینی دراز و نسبتا باریک است. انتهای عقبی استخوانهای بینی به لبه عقبی استخوان فکی می‌رسند یا بیشتر از آن امتداد می‌یابند. دندانهای نیش خیلی بزرگ و اولین پیش آسیای بالا همیشه وجود دارد.

نحوه زندگی

پلنگ در نقاط جنگلی ، کوهستانیدر ارتفاعات نسبتا زیاد تا 3500 متر زندگی می‌کنند. نواحیپر درخت و صخره‌ای و نزدیک رودخانه را ترجیح می‌دهند. کمتر به کوهپایه‌ها پایین می‌آیند و به ندرت در دشتها دیده می‌شوند. اگر چه بیشتر شبها فعالیت می‌کنند ولی در روز هم دیده می‌شوند. خوراک اصلی آنها سم‌دارانی چون گوسفند ، بز کوهی وگاهی خوک وحشی است. هنگامی که این نوع شکارها کمیاب باشد از پرندگان و جوندگان و حیوانات کوچک دیگر تغذیه می‌کنند. گاهی به گله‌های گوسفند و بز حمله کرده و تلفاتی وارد می‌سازند. چنانچه زخمی شوند برای انسان بسیار خطرناک هستند.

از صخره‌ها و درخت به خوبی بالا رفته و ممکن است لاشه شکار خود را در بالای درخت نگهداری کنند. فصل جفت‌گیری آنها در اواخر زمستان و اوایل بهار است. دوران آبستنی در حدود 3 ماه طول می‌کشد. تعداد بچه ها 2 ، 3 و یا گاهی به 5 عدد نیز می‌رسد. بچه‌ها در لانه که معمولا در شکاف صخره‌ها و داخل غارها است و اغلب از گیاهان و برگ خشک پوشانیده شده است،‌ نگهداری می‌شوند. بچه ها بعد از 10 روز چشم باز می‌کنند و در سن بلوغ به غیر از دوران جفتگیری بطور انفرادی دیده می‌شوند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 22:32  توسط مهدی  | 

دانستنی هایی از سگ ها

                                                   اجداد سگ های اهلی

تصورمی شود که تمامی سگها ازپستانداران اولیه ای به نام miacids که قبل از50 میلیون سال پیش می زیسته اند مشتق شده وبه وجود آمده اند. این نوع ازسگهای اولیه دراندازه وشکلهای مختلف یعنی ازیک موجود بسیارکوچک به شکل موش خرما تا موجوداتی شبیه به گرگهای امروزی وجود داشته اند. همگی این سگها دارای ساختاردندانی مشابهی با سگهای اهلی شده و وحشی امروزی بوده اند.

سگها دررده گوشتخواران قرارمی گیرند. این رده شامل گونه های متفاوتی نظیرکفتار. سمورو همچنین خانواده سگ سانان(canidae). گرگها. شغالها وسگهای وحشی می شود. نخستین اعضای سگ سانان درحدود 25 میلیون سال قبل درشمال امریکا منشا گرفته وبه سمت غرب مهاجرت نموده اند. برخی نیزبه سمت جنوب رفته ودرجنوب آمریکا روباه ازآنها مشتق شده است.

ما ازتاریخ دقیق زمانی که انسان برای نخستین بارشروع به گرفتن گرگها نمود(باتوجه به تقدم آنها نسبت به سگهای اهلی امروزی) وآنها را دراسارت نگهداری کرد اطلاع زیادی نداریم. اما مدارکی که ازنقاشی های موجود درغارهای انسانهای نخستین به دست آمده می رساند که این امرمی بایست درایام بسیاراولیه صورت گرفته باشد. گله های گرگ به طورطبیعی به دنبال انسانها(چه انسانهای کوچ نشین وچه شهرنشین) حرکت نموده وبه امید یافتن بازمانده های غذا یا شکاربه آنها متکی شدند. به نظرمی رسد که انسان برای نخستین بارشروع به تغذیه بچه های آنها نمود ونهایتا وقتی اهلی ترشدند آنها را مقید ساخت.

گرگها قابلیت تطابق زیادی با محیط خود دارند به طوری که درتمام نقاط دنیا می توان گله های گرگ را مشاهده نمود. همین امرمی تواند علت تنوع زیاد سگهای اهلی را توضیح دهد. گرگ هندی (Indian wolf) ازسوی برخی ازجانورشناسان تصورمی شود که یکی ازنخستین اعضاء اهلی شده باشد واحتمالا به عنوان منابع اولیه گوشت موردشکارقرارمی گرفت. نظریات دیگران حاکی ازآن است که توله هایی که سرسختی کمتری داشتند درجستجوی غذا جذب محیط های انسانی شدند ویا پس ازشکاراهلی ورام گشتند. با این وجود مدارکی از12000 سال قبل ازمیلاد وجود دارد که موجوداتی که انسان را درشکاریاری می نمودند شباهت زیادی با سگ داشته وبه گرگ شباهتی ندارند. اعتقادی نیزوجود دارد که سگهای وحشی استرالیائی یا دینگو شباهت زیادی با سگهای اهلی شده اولیه داشته ولی باید دانست که این سگها ازلحاظ رفتاروعادات بیشتربه گرگها شباهت دارند. ازسوی دیگرشباهت بدنی مشخص با گرگ این اعتقاد را به وجود آورده که سگهای ژرمن شیپرد مستقیما با گرگها ارتباط هستند. اگرچه هیچ مدرک استواری دراثبات این قضیه وجود ندارد. مشخص گردیده است که جفتگیری گرگ با سگ منجربه آبستنی می گردد( همین طورجفتگیری بین سگ وشغال) واینکه هرسگی به محیط وحش فرارکند درزمانی نه چندان طولانی به رفتارهای شبیه به گرگ همچون اجداد خود برمی گردد.

دربین تمام نژادها نژاد ژرمن شیپرد( یا (Alsatian شباهت بسیارزیادی به گرگها دارد. درحقیقت زمانی که این نژاد به وسیله کلوپ سگهای انگلیس British Kennel Clubشناسائی گردید تحت عنوان سگ گرگی Alsatian wolf dogنامگذاری گردید. جالب است بدانیم که ازآخرین گرگ کشته شده درانگلیس حدود 260 سال می گذرد. دراسکاتلند گرگها بیشترزندگی کرده اند وآخرین مورد کشته شده درسال 1743 بوده است. درسایرقسمتهای جهان گرگها هنوزوجود دارند اگرچه تعداد آنها روبه کاهش است. درحال حاضرتعداد بیشتری ازگرگها درآسیا. آمریکای شمالی وآلاسکا یافت می شوند.

درعصربرونز(درحدود 3500 تا 1000 سال قبل ازمیلاد) انسان ازسگها به منظورهای مختلف به خصوص برای شکارونگهبانی ازگله ها استفاده می برده است. دراین زمان سگهای اهلی به 5 گروه تقسیم شدند که تمام نژادهای امروزی ازآنها مشتق شده اند. این گروهها عبارتند ازتیپ اشپیتز(spitz). سگهای گله(sheep dogs). ماستیف(mastiffs). پوینتر(pointers) وگری هاند (grey hounds). بعدها که انسانها شروع به مسافرت نمودند(به عنوان سرباز. اکتشاف کننده. مهاجر. بازرگان و000) بین این سگها درسرتاسرجهان جفتگیری به عمل آمد ونسلهای جدیدی به وجود آمدند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 22:49  توسط مهدی  | 

دانستنی هایی ازمارها

هیچ انسانی ،  ترس از مارها زاده نشده است بنا براین ترس طبیعی از مارها وجود ندارد .

میمونهای های جوان زمانی از مار می ترسیدند که قبلا توسط مار گزیدگی شده باشند یا رفتار ترس آمیز همنوعان بزرگتر خود را در برابر مار دیده باشند .

درست همین نکته درمورد انسان نیز صادق است پس چرا مار ها بسیاری از آدم  ها وحشتناکند  ؟

یکی از دلایل آن عدم شناخت است . هنوز هم تمام مارها در نظر مردم مهاجم وسمی محسوب می شوند هرچند که که این نکته فقط در مورد انواع کمی از مارها صدق  می کند .

مارها به این خصوص به این دلیل در نظر انسان وحشتناکند که بدون پا هستندوحرکتشان بی صدا است .

چنین حرکت خزنده ای ، حیله گری ، توزی وخیانت تداعی می گنند .

نگاه خیرهماکه به دلیل فقدان پلکهای متحرک چشم است چهره مار را برای ما بیگانه وغیرمنتظره جلوه گر می سازد .

مارها ها نه حیله گر نه مکارند ونه بدطینت وشیطان صفت .

به سادگی می توان گفت : که آن ها فقط به گونهای متفاوت با موجوداتیکه ما آن ها را جانوران قابل نوازش می نامیم ، هستند .


 

مار بیشتر  تر وقت ها غذایش را بابوییدن پیدا می کند .این جانور با بیرون آوردن زبان دو شاخه اش، ذرات بودار را از هوا برمی چیند وبه بوی شکار حرکت می کند . برخی مارها شکارشان را فقط به دهان مي گیرند وآن را زنده زنده می بلعند . بعضی دیگر ابتدا آن ها را مسموم یا خفه می کنند . مار هایی که شکارشان را خفه می کنند ، ((منقبض کننده)) نامیده می شوند . مارهای بوآ،پنتون و آناکوندا-بزرگ ترین مار که امکان دارد طول ان به 9 متر هم میرسد- از این دسته هستند.آنها بدن تنو مند خود را به دور قربانیشان می پیچند و می فشارند .

  بیش تر انسان ها از مارها می ترسند. اما در صورتی که مارها هم از انسان ها می ترسند . مثلا مار کبری نیش می زنند اما با ترس بسیار زیاد و برای همین اول بلند می شود و تکان می خورد و هی زبان خود را بیرون می اورد و اگر انسان یا جانوری که نزدیک انها شده  بود فرار کرد به راه خود ادامه می دهد تا غذا پیدا کنند اما اگر انسان یا جانوری به آنها نزدیک شده بود همان جا ماند مار می بیند که این کار فایده ندارد و حمله می کند تا نیش بزنند .   
+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 21:45  توسط مهدی  | 

 هر چشم مگس ٬ ۱۰۰۰۰ عدسی دارد.

 مقاومت موش صحرایی در برابر بی آبی بیشتر از شتر است!

 تعداد چشمان عقرب به ۱۲ عدد می رسد.

طولانی ترین لباس عروس دنیا ٬ ۱۰ متر طول دارد.

 ژاپن اولین سرزمینی است که خورشید در آن طلوع می کند و روز از آنجا شروع می شود ٬ به همین دلیل به آن nihon متشکل از دو کلمه ی nichi به معنای روز و hon به معنای آغاز می گویند.

کشور های شرق آسیا مثل ژاپن٬ سنگاپور٬ هنگ کنگ و کره ی جنوبی بالاترین ضریب هوشی را در رده بندی جهانی دارند!

 مناسب ترین رنگ برای عینک آفتابی٬ قهوه ای است!

خرس های قطبی می توانند بوی طعمه را از ۳۰ کیلومتری حس کنند!

 ارتفاع بزرگ ترین درخت دنیا که در کالیفرنیا قرار دارد٬ ۸۳ متر و قطر آن ۳۱ متر است و ۴۰۰۰ سال عمر دارد!

  نعره ی نوعی شیر آفریقایی تا ۳ کیلومتری شنیده می شود!ر

برنج سفید ۱۰۰۰۰ سال قبل بر اثر نوعی اختلال ژنتیکی از برنج قرمز در رشته کوه های هیمالیا به وجود آمده است.

+ نوشته شده در  شنبه ششم شهریور ۱۳۸۹ساعت 15:4  توسط مهدی  |